Παιδικά Ατυχήματα στο σχολείο - Γενικά

Γενικά - Εισαγωγή

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας (ενότητα 10η «ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ» εργασία 4η σελ. 75η ) κάναμε έρευνα για τα ατυχήματα που συμβαίνουν στα παιδιά ηλικίας 6-12 ετών το σχολείο.

Ρωτήθηκαν συνολικά 115 μαθητές, αγόρια και κορίτσια όλων των τάξεων του 4ου Δημοτικών Σχολείου Ιλίου.

Η εργασία μας στηρίζεται σε αρχές και πρότυπα της Ερευνητικής βιωματικής μάθησης (Bruner) και αξιοποιεί τις δυνατότητες πού παρέχει η εκπαιδευτική τεχνολογία για τη δημιουργία κατάλληλου υποστηρικτικού μαθησιακού περιβάλλοντος, υπό το πρίσμα της Γνωστικής Ψυχολογίας και της σύγχρονης Διδακτικής Θεωρίας.

Η ενδοομαδική αλληλεπίδραση των μαθητών/τριών κατά την υλοποίηση των δραστηριοτήτων μέσω του υπολογιστή αλλά και η διομαδική επικοινωνία κατά την παρουσίαση των εργασιών των ομάδων προωθεί τη συνεργατική μάθηση (Vygotsky - κοινωνικοπολιτισμικές θεωρίες μάθησης).

Χρησιμοποιήθηκαν τα εξής λογισμικά:

Λογιστικό φύλλο (Excel) – (Ανοιχτού τύπου)

Επεξεργαστής κειμένου (Word) - (Ανοιχτού τύπου)

Πρόγραμμα ζωγραφικής – (Drawing for Children) - (Ανοιχτού τύπου)

HOT POTATOES – (Κλειστού τύπου)

Ιδεοκατασκευές - (Κλειστού τύπου)

windows movie maker

Επίσης χρησιμοποιήθηκαν τα εξής μέσα τεχνολογίας:

Διαδραστικός πίνακας – video projector
Video cameres (3)
Ηλεκτρονικοί υπολογιστές (10)
Laptop (1)

ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ - δάσκαλος τμήματος

Στη συνέχεια σας παρουσιάζουμε την πορεία της έρευνάς μας.

4ο Δ.Σ. ΙΛΙΟΥ –ΣΤ1 – ΜΑΗΣ 2011

Διαθεματική εργασία -  2010-11