«Αλληλεγγύη στα παιδιά και στο λαό της Παλαιστίνης»

Γενικά για την εκδήλωση Φωτογραφίες εκδήλωσης

Το Σάββατο 30/3, στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας η Επιτροπή Ειρήνης Ιλίου παρουσίασε τη δράση για τα σχολεία της ΕΕΔΥΕ: «Αλληλεγγύη στον λαό και στα παιδιά της Παλαιστί-νης», με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών και μαθητών σχολείων του Δήμου μας.
Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από μαθητές της Δ1 τάξης και τη δασκάλα τους κ. Κατερίνα Προβιά.
Οι μαθητές της Δ1 φιλοτέχνησαν πανό αλληλεγγύης με τη βοήθεια της δασκάλας εικαστικών κ. Αναστασίας Κούβαρη.
Παρουσίασαν στην εκδήλωση τους θεατρικούς Μονολόγους από τη Γάζα, που έγραψαν νέοι Παλαιστίνιοι από 13 έως 18 ετών το 2010.
Τέλος τραγούδησαν, μαζί με μαθητές του 12ου και του 13ου Δημοτικού Σχολείου Ιλίου με την καθοδήγηση της δασκάλας μουσικής κ. Φωτεινής Παυλή.
Μαθητές του Ολοήμερου τμήματος μαζί με την κ. Βαρβάρα Λάμπρη έγραψαν τα ΝΑΙ και τα ΟΧΙ για τη ζωή του μαρτυρικού Παλαιστινιακού λαού.
Παιδιά να ’στε πάντα καλά και να δείχνετε την ίδια ευαισθησία για τα προβλήματα των δοκιμαζόμενων λαών και ιδιαίτερα των δοκιμαζόμενων παιδιών της γης.

Τάξεις:  Δ1'

Σχ. Έτος: 2018-2019