4ο Δημοτικό Σχολείο ΙΛΙΟΥ Τοποθετήσεις Εκπαιδευτικών Γ' Αθήνας

26 Σεπτεμβρίου  2019

"Σχολική τσάντα"

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι με την υπ. αρ. πρωτ. Φ.7/217785/Δ1/18-12-2018 και 136712/05/09/2019 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ αποφασίστηκε η «Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο Δημοτικό Σχολείο για δύο τουλάχιστον Σαββατοκύριακα το μήνα». Τα βιβλία  παραμένουν  στο σχολείο την Παρασκευή, πριν από το Σαββατοκύριακο έως τη Δευτέρα.

Με απόφαση του  Συλλόγου Διδασκόντων στο σχολείο μας η δράση θα υλοποιείται τα δύο τελευταία  (3ο και 4ο) Σαββατοκύριακα κάθε μήνα. Η καθιέρωση της παραμονής των διδακτικών βιβλίων στο σχολείο δεν αποτελεί συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων. Συνεπώς δεν ανατίθενται εργασίες ούτε προγραμματίζονται εμπεδωτικές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά το Σαββατοκύριακο υλοποίησης της δράσης.

Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων-παιδιών.

Κατεβάστε το από εδώ στον υπολογιστή σας

Επιστροφή στην αρχική μας σελίδα ...

Φιλοξενία ιστοσελίδας από το sch.gr

Πνευματικά Δικαιώματα ® - 4ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου - 2003-2019