"Το όνειρο του σκιάχτρου"

Φωτογραφίες θεατρικού     Βίντεο θεατρικού

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Έκτης τάξης του σχολείου μας  αποχαιρέτησαν  τους δασκάλους τους, τους συμμαθητές και τους φίλους τους με τραγούδια και δύο θεατρικά.

1.    Το  Απολυτήριο  και

2.  Το όνειρο του σκιάχτρου

Η  παρουσία τους σε όλα ήταν καταπληκτική.

το όνειρο του σκιάχτρου
Τα παιδιά με το θεατρικό αυτό κατάλαβαν ότι όταν έχουν να αντιμετωπίσουν δύσκολες καταστάσεις δυναμώνουν και τελικά βρίσκουν λύσεις.
Έτσι έκανε και το σκιάχτρο και μπόρεσε να πετάξει και να βρει την ελευθερία του, ενώ οι άνθρωποι τον είχαν φυλακίσει.
Ο Ευγένιος Τριβιζάς στο βιβλίο του αυτό αναφέρεται στην αξία της ελευθερίας και της ανεξαρτησίας.
Έτσι πρέπει να ζούμε όλοι και να διεκδικούμε την ανεξαρτησία μας.

Εγώ η δασκάλα τους τους εύχομαι καλή πρόοδο στις σπουδές τους, να βγουν αληθινά τα όνειρά τους  και να ζήσουν ευτυχισμένα  γεμάτα υγεία.

Καλό καλοκαίρι σε όλους μας.

Τάξεις: ΣΤ1'  του 4ου Δ.Σ. Ιλίου

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός