Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης - Ε1

Μουτότο 2

Σοφία Χατζή

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Το βιβλίο που διάβασα μου άρεσε πολύ. Μιλάει για δυο παιδιά χωρίς γονείς που ζούσαν μόνα τους σε ένα ορφανοτροφείο.

Μια μέρα καθώς πήγε στο σχολείο του το ένα από αυτά, η διευθύντριά του τον ρώτησε αν ήθελε να πάει μια εκδρομή  και  αυτός χαρούμενος δέχτηκε. Την άλλη μέρα ετοιμάστηκε για την εκδρομή που θα πήγαινε. Αυτός προτού φύγει, αποχαιρέτησε τους φίλους του.

Στη διαδρομή πέρασε πολλές δυσκολίες και γνώρισε πολλούς νέους φίλους. Πρώτα έκανε μια στάση σε ένα χωριό και αντιμετώπισε έναν ιπποπόταμο που βρέθηκε στον ποταμό του χωριού.

Μετά ο νέος του φίλος αρρώστησε. Τελικά, μετά από κάμποσο καιρό, αυτός θεραπεύτηκε. Ένα χαρούμενο νέο για αυτόν ήταν μια νέα φίλη που γνώρισε καλά μέσα από μόνο ένα γράμμα.

Στο τέλος οι δύο φίλοι αλληλογραφούσαν μέρα νύκτα κι έτσι έγιναν οι πιο καλοί φίλοι. Αυτή η φιλιά κράτησε αιώνια.

Από το μαθητή:  Γιώργο Δημόπουλο

4ο Δ.Σ. ΙΛΙΟΥ – Ε1 – ΜΑΪΟΣ 2013