Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης - Ε1

ΦΙΛΟΙ ΚΑΡΔΙΟΦΙΛΟΙ

ΣΟΦΙΑ ΖΑΡΑΜΠΟΥΚΑ

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Το βιβλίο  που  διάβασα είναι από τις εκδόσεις Πατάκη, το έχει γράψει η Σόφια Ζαραμπούκα έχει τίτλο "Φίλοι καρδιοφίλοι - η Μάγια".

Η ιστορία αφορά δύο κορίτσια της πρώτης Γυμνασίου που γνωρίζονται στο σχολείο, τη Μαρία και τη Μάγια. Η Μαρία είναι η αφηγήτρια των περιπετειών τους.

Στην αρχή της ιστορίας, μπλέκονται άθελα τους σε μια θεατρική παράσταση που ετοίμαζαν οι μεγαλύτερες τάξεις: βρέθηκαν τυχαία στην πρόβα καθώς είχαν πάει κρυφά στο διάλειμμά τους να εξερευνήσουν τον χώρο του θεάτρου.

Μια από τις δασκάλες που διοργάνωνε το θεατρικό κατέταξε τα δύο κορίτσια στην θεατρική ομάδα. Έτσι γεννήθηκε η κοινή τους αγάπη για το θέατρο.

Μετά την επιτυχία αυτής της παράστασης, τα δυο κορίτσια αποφασίζουν να ανεβάσουν την δική τους παράσταση. Έτσι, έρχονται σε επαφή με τον κύριο Κουν, τον διευθυντή του "Θεάτρου Τέχνης". Το "Θέατρο Τέχνης" είναι ένας μικρός υπόγειος χώρος κάτω από τον κινηματογράφο "Ορφέας". Εκεί , κανονίζουν με τον κύριο Κουν να ανεβάσουν μια παράσταση στην αρχή της επόμενης σχολικής χρονιάς.

Παράλληλα με την εξέλιξη αυτής της βασικής ιστορίας παρουσιάζονται και άλλες μικρότερες ιστορίες στις οποίες μπλέκονται και τα κορίτσια: μια τέτοια ιστορία είναι η κοπάνα της συμμαθήτριας τους, Ελένης. Μια άλλη είναι ο γάμος του ξαδέρφου της Μαρίας.

Στην αρχή δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον το βιβλίο που διάβασα, αλλά μετά μου άρεσε με όλες τις περιπέτειες που πέρασαν τα δύο κορίτσια και με όσα έμαθα γύρω  από το θέατρο και γι’ αυτό θα σας το πρότεινα να το διαβάσετε!!!

Από το μαθητή:  Νικόλαο Ζωγράφο

4ο Δ.Σ. ΙΛΙΟΥ – Ε1 – ΦΛΕΒΑΡΗΣ 2013