Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης - Ε1

Εμένα με νοιάζει

Γαλάτεια-Γρηγοριάδου  Σουρέλη

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Το  βιβλίο  που  διάβασα  είναι  από τις «εκδόσεις  Πατάκη».  Λέγεται  «Εμένα  με  νοιάζει»  και  το  έχει  γράψει  η  Γαλάτεια-Γρηγοριάδου  Σουρέλη.

Το  θέμα  του  βιβλίου  έχει  σχέση  με  την  προστασία  του  περιβάλλοντος. Η  υπόθεση  ξεκινά  με  τον  Αλέξανδρο  ή  κυρ Αλέκο  όπως  τον  φώναζαν -που  διορίζεται  δάσκαλος  σε  ένα  χωριό.

Αυτός  προσπαθεί  να  ευαισθητοποιήσει  τους  μαθητές  αλλά  και  τους  κατοίκους  του  χωριού  για  να  προστατέψουν  το  περιβάλλον. Όμως  ο  κύριος  Βγένας  ένας  εργοστασιάρχης  φτιάχνει  το  εργοστάσιο  του  στο  ίδιο  χωριό. Ο κύριος  Βγένας  προσπαθεί  να  εξοικονομήσει  λεφτά  ρίχνοντας  τα  απόβλητα  του  εργοστασίου  στην  κοντινή  θάλασσα. Έτσι  έρχεται  σε  σύγκρουση  με  τον  δάσκαλο.

Από  την  άλλη  ο  δάσκαλος  ευαισθητοποιεί  τους  μαθητές  του, ακόμη  και  τα  παιδιά  του  κυρίου  Βγένα  ώστε  να  πάρουν  πρωτοβουλίες  για  να  προστατέψουν  την  φύση. Έτσι  οι  μαθητές  καλύπτουν  με  δέντρα  τη  γυμνή  πλευρά  του  βουνού. Ακόμη  δημιουργούν  μια  λέσχη  για  το  περιβάλλον  με  το  σύνθημα  «Εμένα  με  νοιάζει»  και  πουλάνε  παιχνίδια  και  στολίδια,  που  φτιάχνουν  μόνοι  τους  για  να  βγάλουν  λεφτά  για  τη  λέσχη  τους. Οι  κάτοικοι  του  χωριού  αρχικά  υποστηρίζουν  το  δάσκαλο  και  την  προσπάθεια  του  αλλά  σιγά  σιγά  αλλάζουν  τρόπο  ζωής  και  τρόπο  σκέψης:  Εγκαταλείπουν  τα  χωράφια τους,  πιάνουν  δουλειά στο εργοστάσιο  και γίνονται  άπληστοι.
   Στη  συνέχεια   χτίζεται  και δεύτερο  εργοστάσιο  στην περιοχή  από  άλλον  ιδιοκτήτη .  Όμως, το περιβάλλον   επιβαρύνεται  πολύ  με  αποτέλεσμα  τη μόλυνση  της  πηγής  του νερού . Πέφτει ,  λοιπόν, μια αρρώστια  και  αρρωσταίνουν  ο ένας  μετά   τον  άλλον  οι  κάτοικοι  του χωριού  ακόμα  και  η  κόρη  του  κυρίου  Βγένα . Έτσι  ο εργοστασιάρχης  συνειδητοποιεί  το μεγάλο  του  λάθος.  Στη  συνέχεια  συμφιλιώνεται  με τον δάσκαλο και  χρηματοδοτεί  τη  λέσχη  των  παιδιών. Οι αγώνες  του  κυρ  Αλέκου  δεν σταματούν  εδώ:
συγκρούεται  σώμα  με  σώμα  με  καταπατητές  του  δάσους.  Αυτοί  θέλουν  να  κάψουν  τα  δέντρα  που  φύτεψαν  τα  παιδιά για να φτιάξουν  οικόπεδα  και  να  τα  πουλήσουν. Στο  τέλος  του  βιβλίου ο  δάσκαλος  δικαιώνεται:  τα  παιδιά  ξαναφυτεύουν  το  καμένο  δάσος   αλλά  και ο  ίδιος  ζει  το  προσωπικό  του  όνειρο: να  μείνει  με την  κοπέλα  που  αγαπάει  την  Λαμπρούλα  στο  σπιτάκι  που  ονειρεύεται  ανάμεσα  στο  βουνό  και  τη θάλασσα  και  μεγαλώνουν  τα  τρία  τους  παιδιά  στη  φύση.
   Έτσι καταλαβαίνουμε  ότι  αν  δεν  ένοιαζε  τον  δάσκαλο  δε  θα  ένοιαζε  κανέναν  η  οικολογική  καταστροφή. Το  βιβλίο  αυτό  το  βρήκα  ενδιαφέρον  από  την  πρώτη  σελίδα καθώς  οι  αγώνες  ενός  ανθρώπου  άλλαξαν  την  ζωή  και  την  σκέψη  των  κατοίκων  ενός  χωριού  και  σας  προτείνω  να το  διαβάσετε.

Από το μαθητή:  Νικόλαο Ζωγράφο

4ο Δ.Σ. ΙΛΙΟΥ – Ε1 – ΜΑΪΟΣ 2013