Πρωινό στο σχολείο

Φωτογραφίες Προγράμματος              Βίντεο προγράμματος

Οι μαθητές της Β’ τάξης την Τρίτη 2/6 στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας  «Διατροφή-Βιταμίνες», απόλαυσαν ένα υγιεινό και χορταστικό πρωινό στην τραπεζαρία του σχολείου μας. Την προετοιμασία του πρωινού επιμελήθηκε η ίδια η δασκάλα. Στις φωτογραφίες που ακολουθούν όλα είναι χειροποίητα(μαρμελάδα φράουλα, μερέντα, κεκάκια) από την δασκάλα της τάξης, χρησιμοποιώντας υλικά από τη πυραμίδα διατροφής.

Επίσης, στα πλαίσια του προγράμματος, σε εκδήλωση που έγινε στην τάξη μας, καλέσαμε την Εβίτα Βλάχου, φοιτήτρια κλινικής διατροφολογίας του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου Αθηνών, να μας μιλήσει για διατροφικές συνήθειες και τις βιταμίνες. Οι μαθητές παρουσίασαν εργασίες πάνω στο θέμα και τραγούδησαν. Οι γονείς έφτιαξαν διάφορες συνταγές και τις παρουσίασαν στην τάξη όπου όλοι δοκιμάσαμε τις νόστιμες δημιουργίες!

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και προτείναμε να καθιερωθεί και την επόμενη χρονιά.

Τάξεις: Β'  του 4ου Δ.Σ. Ιλίου

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός