"ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΑΥΛΗ»"

Επιστολή στον Δήμαρχο

Κύριε δήμαρχε,

Είμαστε  εκπαιδευτικοί  στο   4ο   Δημοτικό  Σχολείο  Ιλίου. Εργαζόμαστε  στο  σχολείο  αυτό  αρκετά   χρόνια  και  παρόλο  που το σχολείο  μας   έγινε   ενεργειακό  πριν  ένα  χρόνο, το  προαύλιο  δεν άλλαξε.

Όπως   γνωρίζετε  και  εσείς ο  ίδιος το  προαύλιο του σχολείου θεωρείται  ο   πιο  επικίνδυνος  χώρος  για   ατυχήματα  στο  σχολείο   και  ακολουθούν  οι  σκάλες  και  οι αίθουσες.  Τα  σοβαρότερα  ατυχήματα   λαμβάνουν  χώρα  κατά  τη  διάρκεια του διαλείμματος.   Το  δικό μας  προαύλιο  καλύπτεται  από  τσιμέντο  και   είναι περιφραγμένο με   κάγκελα.  Στη μια  του  άκρη  υπάρχουν  δέντρα  και  ένα  μικρό παρτέρι.

Εμείς  αφού  καταγράψαμε   τις  ιδέες  των  μαθητών   για  τις  αλλαγές  που  επιθυμούν  στο προαύλιο   του σχολείου  καθώς  και τις  απόψεις  των  συναδέλφων μας  συμφωνήσαμε  στο  τι  θέλουμε  να  δημιουργήσουμε   για  την  καλύτερη  αξιοποίηση  και  προσαρμογή  του  προαύλιου  χώρου  στις  ανάγκες  των παιδιών. Θέλουμε  να  δημιουργήσουμε  ένα  πιο  ελκυστικό  μαθησιακό  περιβάλλον  στην αυλή του σχολείου, ώστε  να  πραγμοτοποιούνται  παιχνίδια  αλλά  και  ομαδικές  και ατομικές   δραστηριότητες.

Θέλουμε   να τοποθετηθεί  τεχνητός  τάπητας  για  να  αποφεύγονται  οι  τραυματισμοί.

Θέλουμε   την κατασκευή  επιδαπέδιων  παιχνιδιών  που  να  σχετίζονται  με την  ανάπτυξη  κινητικών  και  κοινωνικών  δεξιοτήτων. Έτσι  τα  παιδιά θα  μπορούν  να  διασκεδάζουν, αλλά  και  να διαπαιδαγωγούνται  παίζοντας   το  φιδάκι, το  αλφάβητο, το  σκάκι,  το  πατητό,  το  κουτσό  και  τετρασφαίριση.

Θέλουμε  να  τοποθετηθούν  νέες  μπασκέτες, γιατί  αυτές  που  έχουμε  έχουν  σπάσει  και έχουν σχιστεί  τα  δίχτυα.

Θέλουμε  ένα  σκέπαστρο  για  να  μη  βρέχονται  τα  παιδιά  τις  βροχερές  ημέρες, αλλά  και  να  μην  καίγονται  από τον  ήλιο  τις  πολύ  ζεστές ημέρες.

Θέλουμε   να  τοποθετηθούν  κάδοι  ανακύκλωσης  για  να  καταλάβουν  τα  παιδιά  τη  σπουδαιότητά  της  και   να  ευαισθητοποιηθούν   πετώντας   στους  κάδους   ανακύκλωσης  τα σωστά  αντικείμενα.

Θέλουμε  μεγαλύτερα  παρτέρια για να  φυτεύουν  οι  μαθητές  φυτά  και  λουλούδια  κατανοώντας  έτσι τη σημασία του  πράσινου  στη ζωή  μας.  Να  αναπτύσσουν,  συμμετέχοντας  σε  δραστηριότητες  καλλιέργειας  φυτών, ομαδικό  πνεύμα  συνεργασίας.

Τέλος, θέλουμε  περισσότερο  χρώμα  και  μηνύματα  στους  εξωτερικούς  τοίχους.

Αυτές   είναι  κύριε  Δήμαρχε  οι  προτάσεις  μας. Ευχόμαστε  να τις  αξιολογήσετε  σωστά  και  να  μας  απαντήσετε  άμεσα.

Αδαμαντία  Καλαργύρου - Μαρία Σιάνου - Βάια  Αλμπάνη

Αγγελική  Καλπαξή Βάσια  Σταματοπούλου