Η Εκδρομή στην Ελευσίνα

Στις 28 Νοεμβρίου 2017 επισκεφτήκαμε το περιβαλλοντικό πάρκο της Ελευσίνας. Στην επίσκεψη αυτή συμμετείχαν οι μαθητές της Τετάρτης και της Πέμπτης τάξης του σχολείου μας.

Ο σκοπός ήταν να γνωρίσουμε και να διαπιστώσουμε σωστές πρακτικές για την προστασία του περιβάλλοντος.

Φτάνοντας στην Ελευσίνα πήγαμε στο κέντρο περιβαλλοντικής αγωγής. Εκεί μας παρουσίασαν βίντεο για την ιστορία της πόλης και επίσης ένα βίντεο για τη σημασία της ανακύκλωσης.

Στη συνέχεια χωριστήκαμε σε τρεις ομάδες κάνοντας διάφορες διαδρομές σε συγκεκριμένα σημεία της πόλης, όπου μας ξενάγησαν οι δασκάλες που μας συνόδευαν. Αυτά ήταν τα εξής: Αγ. Ζαχαρίας, Πλατεία Ηρώων, Αρχαιολογικός χώρος, πεζόδρομος, βιομηχανίες και παραλία.

Μάξιμος - Σπύρος
.