''Κατασκευή σφραγίδων"

Κατασκευή σφραγίδων          Τυπώματα λέξεων

Όταν το μάθημα των ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ προσεγγίζει το μάθημα της ΓΛΩΣΣΑΣ τότε μπορούμε να πούμε ότι η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ξεκινά!!!

Πηγή για καλλιτεχνική δράση και έναυσμα για ανακάλυψη νέων υλικών και μέσων στην ώρα της Εικαστικής αγωγής, αποτέλεσε για τους μαθητές των Α1 και Α2 τάξεων το μάθημα της Γλώσσας! Στη διδακτική παιδεία της γλώσσας , η γνωριμία των μικρών μαθητών με τα δομικά στοιχεία του λόγου, τα φωνήματα, τις συλλαβές, τις προτάσεις και η συνεχή εξοικείωση και εξέλιξη στην μαθησιακή κατάκτηση αυτών , "έχτισε" γέφυρα δημιουργίας με τον μαγικό κόσμο του τυπώματος και την κατασκευή σφραγίδων! Στην αρχή τα παιδιά με ομαδικότητα και συνεργασία έφτιαξαν τις δικές τους σφραγίδες με το υλικό του ξύλου, του φελλού και του σχοινιού.
Στην συνέχεια η διαδικασία του τυπώματος έγινε σε λευκά χαρτιά με ακρυλικά χρώματα και μελάνι. Η εύρεση των λέξεων στα ξύλινα κομμάτια σφραγίδων διασκέδασε, ενθουσίασε και προβλημάτισε θετικά τους μικρούς δημιουργούς, εμπλουτίζοντάς τους όχι μόνο με νέες γνώσεις, δεξιότητες και εμπειρίες αλλά καλλιέργησε και την αισθητική τους αντίληψη, την παρατηρητικότητα, τη σκέψη, τη φαντασία και την αγάπη τους για τις Καλές Τέχνες!

Υπεύθυνη  Εκπαιδευτικός:  Αναστασία Κούβαρη

Σχ. Έτος -  2019-20