''Επίσκεψη σε Εργαστήρι Κεραμικής''

Φωτογραφίες   Βίντεο

Την Τρίτη 19 -2-2019 οι μαθητές της Τρίτης τάξης του σχολείου επισκέφτηκαν το εργαστήρι  κεραμικής του    κ. Βασίλη στην περιοχή Ακαδημία Πλάτωνος.

Στόχος ήταν να έλθουν σε επαφή με την πανάρχαια τέχνη του πηλού και να μάθουν για την πολιτιστική κληρονομιά τους και την ιστορία του τόπου τους μέσα από σημαντικά έργα κεραμικής.

Είδαν τον αγγειοπλάστη να δημιουργεί με τον τροχό του διάφορα αγγεία, ενημερώθηκαν από τον αρχαιολόγο για τα μελανόμορφα και τα ερυθρόμορφα αγγεία και με τη βοήθεια του εικαστικού αγγειογράφησαν το δικό τους αγγείο με  τη μορφή του Κέρβερου που έμαθαν στη φετινή Ιστορία στους άθλους του Ηρακλή.

Πήραν μαζί τους τις δημιουργίες τους, αλλά και τις κατασκευές του αγγειοπλάστη για ενθύμιο αυτής της εξαιρετικής επίσκεψης.

Υπεύθυνοι  Εκπαιδευτικοί: Κουτσανδρέα Αικατερίνη  και  Βασιλόπουλος Κων/νος

Σχ. Έτος -  2018-19