4ο Δημοτικό Σχολείο ΙΛΙΟΥ

"Υιοθεσία Α' τάξης"-Φωτογραφίες

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα

Η πρωτοβουλία "Εκτάκια υιοθετούν πρωτάκια" είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα.
Σκοπός του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι η ομαλή προσαρμογή των μαθητών της Α' Τάξης στο νέο σχολικό περιβάλλον, η ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων από τους μαθητές της Στ' Τάξης και η ανάπτυξη της συνεργασίας και της αλληλεπίδρασης των τάξεων εντός της σχολικής μονάδας.
Βοηθά τους μαθητές της Α' Δημοτικού να νιώσουν ασφάλεια σε ένα καινούριο περιβάλλον και μαθαίνουν να συνυπάρχουν με τους μεγαλύτερους μαθητές, αφού τα μεγαλύτερα παιδιά του σχολείου, οι μαθητές της ΣΤ' Δημοτικού αναλαμβάνουν να τα φέρουν σε επαφή με τον νέο κόσμο που ξετυλίγεται μπροστά τους.
Ο θεσμός της υιοθεσίας των παιδιών της Α’ Τάξης από τα παιδιά της Στ' Τάξης είναι μια δημιουργική απάντηση για ένα δημοκρατικό σχολείο, όπου όλοι οι μαθητές συνυπάρχουν μακριά από κάθε ίχνος εκφοβισμού.

Υπεύθυνοι  Εκπαιδευτικοί: Κουτσανδρέα Αικατερίνη - Γ
Παπαγεωργίου Δέσποινα - ΣΤ
  Κύτρου Καλλιόπη - Δ/ντρια
  Πιζάνια Ειρήνη - Μουσικός