4ο Δημοτικό Σχολείο ΙΛΙΟΥ

«ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ»  -5-12-2020

Το Σάββατο στις 5/12/2020, με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία  οι μαθητές της Στ2 τάξης συναντήθηκαν διαδικτυακά  με  τους μικρούς καλλιτέχνες του  ακριτικού Αη Στράτη και με τους αθλητές και μέλη του Τυρταίου.

Το θέμα της εκδήλωσης ήταν:

«Συζητάμε, ζωγραφίζουμε, παίζουμε, τραγουδάμε...., με τους μαθητές από τον Αη Στράτη».

Οι μαθητές μας ετοίμασαν  ζωγραφιές  μέσα από τις οποίες τόνισαν έννοιες όπως:

διαφορετικότητα, αλληλεγγύη, ενσυναίσθηση, ισότητα, αξιοπρέπεια.

Είχαν τη χαρά να ακούσουν τις μοναδικές εμπειρίες των μελών του Τυρταίου, να παρουσιάσουν τις ζωγραφιές τους, να διαβάσουν το μήνυμα που το κάθε παιδί έγραψε κάτω από τη ζωγραφιά του, να έρθουν σε επαφή με παιδιά από άλλο σχολείο, να παίξουν παιχνίδια προσομοίωσης, να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν πάνω σε θέματα αναπηρίας, διαφορετικότητας και δικαιωμάτων.

Στόχος ήταν  η προώθηση μιας κουλτούρας αλληλεγγύης και αποδοχής της διαφορετικότητας μέσα από την ανάδειξη της φωνής των ατόμων με αναπηρία και την παρουσίαση καλών πρακτικών συνεργασίας και διάδρασης.

Η δράση όμως αυτή δεν τελείωσε εκεί. Είμαστε σε επαφή με τη δήμαρχο του Αη Στράτη κυρία Κακαλή Μαρία και έχουμε υποσχεθεί να επικοινωνήσουμε ξανά με τους μικρούς μαθητές του ακριτικού νησιού, όταν ανοίξουν τα σχολεία.

Υπεύθυνοι  παρουσίασης:      Δούμας Κων/νος , Διευθυντής  4ου Δ.Σ. Ιλίου

Λάμπρη Βαρβάρα, Δασκάλα της Στ2 τάξης

Κούβαρη Αναστασία, Καθηγήτρια Εικαστικών.

Φιλοξενία ιστοσελίδας από το sch.gr

Πνευματικά Δικαιώματα ® - 4ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου - 2003-2020