"Γιορτή 28ης Οκτωβρίου"

Παράδοση της Σημαίας               Η γιορτή στην τάξη μας

α. Στις  27 Οκτωβρίου 2020, γιορτάσαμε στο σχολείο μας την εθνική επέτειο της 28ης  Οκτωβρίου 1940. Η παράδοση της σημαίας στους μαθητές της Στ΄ τάξης, έγινε από τον υποδιευθυντή του σχολείου κύριο  Βασιλόπουλο  Κων/νο, παρουσία των μαθητών και των εκπαιδευτικών της Στ΄ τάξης, κυριών Παπαγεωργίου Δέσποινας και Λάμπρη Βαρβάρας . Οι υπόλοιποι μαθητές παρακολούθησαν την παράδοση της σημαίας μαζί με τους δασκάλους τους, από τις τάξεις τους.

Στο τέλος, μετά τον εθνικό μας ύμνο, οι μαθητές της Α΄ τάξης μαζί με τη δασκάλα τους κυρία Κουτσανδρέα Αικατερίνη, παρήλασαν στην αυλή του σχολείου μας.

β.  Στις 27 Οκτωβρίου 2020, γιορτάσαμε στην τάξη μας, την επέτειο της εθνικής μας εορτής της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η ημέρα και η επέτειος αυτή μας καλεί να γιορτάσουμε ξανά τη δική μας, την ελληνική ιστορία. Να θυμηθούμε πως ο λαός μας, όλοι εμείς, αυτοί που έζησαν και θα ζήσουν σε αυτόν τον τόπο, έχει και τη θέληση αλλά και τη δύναμη να γίνεται σε δύσκολες εποχές, το κέντρο του κόσμου.

Οι μαθητές της Στ2 τάξης,  παρακολούθησαν αφιέρωμα στην 28η Οκτωβρίου, είπανε τα ποιήματά τους και τραγούδησαν τραγούδια.

ΖΗΤΩ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ

ΖΗΤΩ Η ΣΗΜΑΙΑ ΜΑΣ.