Γ’ τάξη

Οι μαθητές της Γ’ τάξης ξεκίνησαν εφέτος καινούριες δραστηριότητες υλοποιώντας το πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, με θέμα: «Ταξίδι στο Αιγαίο»

Το σχέδιο εργασίας βρίσκεται σε εξέλιξη και οι μαθητικές ομάδες ταξιδεύουν μέσα από τα μαθήματά τους στα γαλανά νερά του Αιγαίου.

v     Η  ΚΝΩΣΣΟΣ μέσα από χριστουγεννιάτικες λέξεις:

1.                                                                   Κ __ __ __ __ __ __

2.                                                                   Ν __ __ __ __ __ __

3.                                                               __ Ω __ __ __

4.                                                             __ __ Σ  __ __ __ __

5.                                                          __ __ __ Σ  __ __ __

6.                                                         __ __ __ Ο __

7.                                                               __ Σ  __ __ __

1. Τρίγωνα  ………………..

2. Από εκεί ξεκίνησε η Παναγία με τον Ιωσήφ.

3. Συνοδός της Μαρίας

4. Άγιος  ………………….  έρχεται

5. Γεννήθηκε  ταπεινά σε μια φάτνη.

6. Ήταν τρεις που προσκύνησαν το νεογέννητο Χριστό.

7. Έλαμψε πάνω απ’ τη φάτνη του Χριστού.

(Μαθητ. Ομάδα “ΚΡΗΤΗ”, Βασίλης, Θεόδωρος, Σπύρος, Χρηστοβαλάντης)

v     Τα Δωδεκάνησα  ….. ρωτούν:

·                                Ποιο νησί λερώνει;                                               Λ __ __ __ __

·                                Ποιο νησί έχει το όνομα του Βασιλιά των λουλουδιών; Ρ __ __ __ __

·                                Ποιο είναι το νησί των σφουγγαράδων;                    Κ __ __ __ __ __ __ __

·                                Ποιο νησί θυμίζει μέταλλο;                                     Χ __ __ __ __

·                                Ποιο νησί είναι ο μισός Κώστας;                               Κ __ __

(Μαθητ. Ομάδα “Δωδεκάνησα”, Θοδωρής, Καλλιρόη, Μαχμούντ, Σωτήρης, Φίλιππος)

Στο παρακάτω κρυπτόλεξο κρύβονται τέσσερα μεγάλα νησιά του Β. Α. Αιγαίου.

Μπορείς να τα βρεις;

Φ

Γ

Θ

Υ

Ι

Δ

Γ

Β

Τ

Β

Υ

Τ

Ι

Θ

Δ

Ε

(Μαθητ. Ομάδα “Νησιά ΒΑ Αιγαίου”, Άννα-Μαρία, Δημήτρης Π., Θοδωράκης, Κωνσταντίνος Γ.)

v     Κυκλάδες

Κάποτε, πριν από χιλιάδες χρόνια, τη Δήλο την έλεγαν Αστερία. Ήταν ένα μικρό νησί περιπλανώμενο... Δεν ήταν ριζωμένο στα βάθη της θάλασσας, σαν όλα τ' άλλα νησιά.

Πάνω σ' εκείνο το βραχονήσι γεννήθηκε από τη Λητώ ο θεός του Φωτός, ο Απόλλωνας. Την ώρα που γεννιόνταν ο Απόλλωνας και η δίδυμη αδερφή του, η θεά Άρτεμη, φως χρυσό, περιτύλιξε το μικρό νησί, την Αστερία, και κο­λόνες χρυσές και διαμαντένιες τη ρίζωσαν στο βυθό της θάλασσας. Έπαψε να περιπλανιέται το μικρό βραχονήσι και ρίζωσε στη μέση του Αιγαίου, τυλιγμένο με ολόχρυσο φως.

Οι άνθρωποι και οι θεοί που είδαν το χρυσό φως ν' αγκα­λιάζει την Αστερία, την ονόμασαν Δήλο.

Δήλος σημαίνει Ολόφωτη, Απαστράπτουσα.

Κι όσα νησιά βρίσκονταν γύρω από τη Δήλο, όσα νησιά την κύκλωναν, ονομάστηκαν Κυκλάδες. Τα άλλα νησιά που ήταν βορειότερα, σπαρμένα στο Αιγαίο πέλαγος, ονο­μάστηκαν Σποράδες».

Απίστευτο! Πέρασαν τόσες χιλιάδες χρόνια από τη γέν­νηση του Απόλλωνα μέχρι σήμερα, η Δήλος λέγεται ακόμα Δ ή λ ο ς, τα νησιά που βρίσκονται γύρω της, που την κυκλώ­νουν, λέγονται ακόμα Κυκλάδες και τα άλλα νησιά κι αυτά μέχρι σήμερα λέγονται Σποράδες. Δεν είναι απίστευτο;

Μαθητική Ομάδα  «ΚΥΚΛΑΔΕΣ»

Δημήτρης Σ. , Κωνσταντίνα, Κωνσταντίνος Π., Νικολέτα, Τάσος)   Γ2