Γιατί ασχοληθήκατε με την Ελιά;

Ασχοληθήκαμε με την ελιά γιατί πήραμε αφορμή από τα στεφάνια ελιάς με τα οποία στεφάνωναν τους νικητές στους Ολυμπιακούς αγώνες.

Κουραστήκατε για να φτιάξετε όλα αυτά;  Ήταν  δύσκολο;

Δύσκολο δεν ήταν γιατί το αγκαλιάσαμε με πολλή αγάπη και μεράκι, ξεπερνώντας όλα τα εμπόδια.

Θα μας πείτε πως βγαίνει το λάδι απ’ την ελιά;

Αφού φτάσει η ελιά στο ελαιοτριβείο, περνάει από ένα μηχάνημα που λέγεται αποφυλλωτήριο για να καθαριστεί από τα φύλλα. Μετά, αυτομάτως ζυγίζεται για να περάσει στο πλυντήριο να πλυθεί από διάφορα άλλα ξένα σώματα, όπως το χώμα. Αφού πλυθεί, τότε αρχίζει η ταλαιπωρία της η μεγάλη γιατί θα περάσει στο επόμενο στάδιο που είναι η σύνθλιψη από τους ελαιόμυλους για να γίνει η ελαιοζύμη. Μετά, από την ελαιοζύμη τα μηχανήματα θα βγάλουν το λάδι στις διάφορες κατηγορίες του καθώς και το πυρηνόλαδο από τον πυρήνα. Είναι όμως μεγάλη η ταλαιπωρία της ελιάς. Γι’ αυτό και λέμε «μου’ βγαλες το λάδι». Είναι δύσκολο πράγμα να βγει το λάδι, θέλει δουλειά.

Ήταν πολλές οι δραστηριότητες που κάνατε;

Ήταν αρκετές. Μερικές απ’ αυτές ήταν να συλλέξουμε υλικό, ανάλογα με την ομάδα που βρισκόταν το κάθε παιδί σχετικό με την ελιά, και το λάδι, να φέρουμε  αντικείμενα, διάφορα βιβλία, πληροφορίες, να φτιάξουμε καρτέλες, παραδοσιακά σαπούνια, ελιές. Να πάμε στον ελαιώνα, να δούμε πώς ραβδίζουν για να ραβδίσουμε και εμείς, να φτιάξουμε χάρτινες κατασκευές, φύλλα ελιάς από πηλό. Επίσης, αφιερώσαμε 15 ημέρες σ’ ένα «αναγνωστικό» της ελιάς όπου ασχοληθήκαμε με ποιήματα, κείμενα και παροιμίες της ελιάς.

Γιατί η ελιά, από την αρχαία Ελλάδα μέχρι σήμερα,  θεωρείται ιερή;

Η Θεά Αθηνά το πρότεινε ως δώρο στους Αθηναίους. Η ιερή της προέλευση συνδυάζεται και με τη χρήση της από την Ορθόδοξη εκκλησία στα μυστήρια, όπως η Βάπτιση, και στη λατρεία (καντήλια, πολυέλαιοι).

Πώς λέγονται τα εργαλεία που μαζεύουν τις ελιές;

Υπάρχουν πολλών ειδών εργαλεία. Ένα είναι το χτένι, άλλο είναι το ραβδί που ραβδίζουμε τις ελιές για να πέσουν.  Αλλά υπάρχουν και μηχανοκίνητα εργαλεία που διευκολύνουν το μάζεμα.

Τα παιδιά συνεργάστηκαν μαζί σας;

Πρέπει να πούμε ότι την έκθεση την διοργάνωσαν τα 2 τμήματα της 2ας τάξης και συνεργάστηκαν οι δασκάλες, οι μαθητές και οι γονείς τους.

Ποιος είχε την ιδέα να φυτέψετε την Ελιά έξω από το σχολείο;

Το αποφασίσαμε όλοι μαζί, γιατί στο σημείο αυτό είχε ξεριζωθεί μία λεύκα και ο χώρος ήταν έτοιμος. Έτσι θα έχουμε μια γλυκιά ανάμνηση  από το φύτεμα της ελιάς.

Ποια λαδερά φαγητά σας αρέσουν;

Τα φασολάκια, οι σαλάτες, το λαδόψωμο, τα όσπρια και οι λουκουμάδες.

Πότε πήγατε στο Ελαιοτριβείο;

Μόλις τελειώσαμε τα μαθήματα για την ελιά. Είδαν τα παιδιά

στο Ελαιοτριβείο  πώς βγαίνει το λάδι και επίσης παρακολουθήσαμε και

συμμετείχαμε στο λιομάζωμα της περιοχής.

Ήταν η καλύτερη εμπειρία.

οι δασκάλες της Β2 Κουτσανδρέα Αικατερίνη

Πόκα Τριανταφυλλιά

Η κ. Σύμβουλος Σαμπάνη Σωτηρία  με το Δ/ντή κ. Αδαμόπουλο

Η Κα Ξυλόκοτα,