4ο Δημοτικό Σχολείο ΙΛΙΟΥ Το βήμα των εκπαιδευτικών

Το βήμα των εκπαιδευτικών

Άρθρο 3ο - 12/01/2009

« ΨΗΦΙΣΜΑ - ΓΑΖΑ »

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ιλίου με το παρόν σπεύδει να καταδικάσει κάθε ωμότητα και βιαιοπραγία σε βάρος κάθε ανθρώπου οπουδήποτε κι αν βρίσκεται, όποιας εθνικότητας, χρώματος, θρησκείας, γλώσσας κι αν είναι. Η αξία της ανθρώπινης ζωής είναι μοναδική και πρέπει να διασφαλίζεται πέρα και πάνω απ’ οτιδήποτε.

Αυτές, λοιπόν, τις μέρες γινόμαστε όλοι μάρτυρες άλλης μιας πρωτοφανούς σε αγριότητα και προμελετημένης τραγωδίας, γενοκτονίας, αυτής των Παλαιστινίων απ’ τους Ισραηλινούς. Είναι απαράδεκτη ηθικά, δεοντολογικά η σκόπιμη αφαίρεση ζωών από οποιουσδήποτε προς οποιουσδήποτε, στο όνομα της όποιας δικαιοσύνης επικαλούνται οι πρώτοι, προκειμένου να προσδώσουν πειστικό –πλην επίπλαστο- έρεισμα σε τέτοιες ενέργειες.

Οι χιλιάδες των νεκρών και τραυματισμένων παιδιών, γυναικών, αμάχων Παλαιστινίων συνιστούν αδιαμφισβήτητη τραγωδία, χωρίς δυστυχώς να είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία στην ιστορία της ανθρωπότητας. Δυστυχώς, πίσω από τέτοιες μαζικού τύπου εγκληματικές πρακτικές, βρίσκονται πάντα –και σήμερα- διεθνείς νομιμοποιητικές δυνάμεις, που άλλοτε στηρίζουν και άλλοτε ενορχηστρώνουν τέτοιες ενέργειες προς ίδιον πάντοτε όφελος. Η πολιτική των Η.Π.Α. την τελευταία πεντηκονταετία είναι αυτή που κυρίως οργανώνει και στηρίζει τέτοιες απάνθρωπες πρακτικές, πέρα και πάνω από κάθε έννοια αξιοπρέπειας, ηθικής και δικαιώματος κάθε λαού στην αυτοδιάθεση.

Καταδικάζουμε, συνεπώς, κάθε πράξη ωμότητας και βίας –σήμερα- των Ισραηλινών σε βάρος των Παλαιστινίων και τους Αμερικανούς ως τους απροκάλυπτους υποκινητές τους.

Ζητάμε:

• Να σταματήσει αμέσως η εισβολή και ο αποκλεισμός της Γάζας.
  • Η Ευρωπαϊκή Ένωση να αλλάξει στάση, επιβάλλοντας άμεσες κυρώσεις στο Ισραήλ.
  • Να γκρεμιστεί το τείχος του αίσχους.
  • Να σταματήσει ο εποικισμός των Παλαιστινιακών εδαφών.

Λευτεριά στην Παλαιστίνη!

Ίλιον, 12/1/09

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

του 4ου Δημοτικού Σχολείου