Επιστροφή στην αρχική σελίδα

Παγκόσμια Ημέρα Α.Μ.Ε.Α - 03-12-2018

Φωτογραφίες1 Φωτογραφίες2 Φωτογραφίες BOCCIA Βίντεο δραστηριοτήτων

Τη σημερινή μέρα οι μαθητές της Γ τάξης του σχολείου, ενημερώθηκαν για τα άτομα με αναπηρίες, παρακολούθησαν σχετικά βίντεο, άκουσαν ένα παραμύθι για τα παιδιά με αυτισμό και βίωσαν μέσα από παιχνίδια και δράσεις πώς μπορεί να νιώθουν τα άτομα αυτά. Ένα σκούρο μαντίλι στα μάτια τους ήταν αρκετό να δυσκολέψει να περπατήσουν ανάμεσα σε εμπόδια που συναντούσαν στο δρόμο τους. Ήταν όμως επίσης δύσκολο να φάνε το δεκατιανό τους με κλειστά μάτια. Τα  συναισθήματα του φόβου, της ανασφάλειας, της αμηχανίας,της αβεβαιότητας, της στεναχώριας κυριάρχησαν στους μαθητές, που μπήκαν για λίγο στη θέση ατόμων με αναπηρία. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τη γνωριμία που είχαν με τους αθλητές της παραολυμπιακής  ομάδας μπότσια (Boccia). Τους είδαν να παίζουν και στο τέλος έπαιξαν όλα τα παιδιά. Ήταν μια όμορφη μέρα φορτισμένη με έντονα συναισθήματα.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί

Βασιλόπουλος Κων/νος - Γ1